Węgry: Fidesz chce zredukować podatki i zmniejszyć deficyt


- Najlepszym sposobem na ożywienie węgierskiej gospodarki jest obniżenie podatków. Byłem za tym od dawna i zrobię wszystko, aby do tego doprowadzić - powiedział w poniedziałek Viktor Orbán, lider partii Fidesz, która w niedzielę zdecydowanie wygrała pierwszą turę wyborów parlamentarnych, i prawdopodobnie przyszły premier.

Przedsiębiorcom dotkniętym skutkami światowego kryzysu finansowego stworzona została szansa na pozyskanie nawet do 500 tysięcy euro środków unijnych na restrukturyzację ich firm. Wykorzystamy 12 milionów ton odpadów komunalnych, które wytwarzają co roku Polacy, możemy uzyskać około 1,4 TWh energii elektrycznej oraz 21 PJ ciepła dla potrzeb systemów ciepłowniczych - twierdzi Bogusław Regulski z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Kraków szuka prywatnych partnerów do budowy trzech kolejnych publicznych parkingów. Nowe obiekty miałyby powstać w centrum miasta: pod placem Biskupim, koło hali "Korony" i w rejonie skrzyżowania ulic Dietla i Starowiślna.Ministerstwo Finansów zamierza do środy zgłosić kandydaturę byłego prezesa PKO BP Jerzego Pruskiego na szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedziała we wtorek PAP rzecznik resortu Magdalena Kobos. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada funduszu. Nieoficjalne źródła dziennika The Wall Street Journal podają, że jeszcze w tym miesiącu Microsoft zaprezentuje nową linię telefonów komórkowych pod nazwą Pink. Koncern chce znaleźć klientów głównie wśród nastolatków. Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, RWE zaczyna dzisiaj produkcję energii elektrycznej w Parku Wiatrowym Suwałki. W Parku znajduję się 18 wiatraków z turbinami o mocy 2,3 MW każda. Moc farmy to 41,4 MW.

Ponad 13,7mld zł - tyle unijnych pieniędzy wypłacono do tej pory na rolnictwo i wieś. To niecałe 20 proc. Marek Sawicki, minister rolnictwa: To niezadowalający wynik, ale przyspieszamy

- Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zapowiedział w niedzielę przejęcie przez państwo należącej do kapitału francuskiego sieci supermarketów Exito, po uchwaleniu przez parlament ustawy zezwalającej na wywłaszczenie firm stosujących nieuzasadnione podwyżki cen Główny Urząd Statystyczny zaskoczył niemal wszystkich, ogłaszając, że PKB w II kw. wzrósł w Polsce aż o 1,1 proc. Jeszcze rok temu taki wzrost każdy by wyśmiał. Teraz jednak marzą o nim wszystkie kraje Unii Europejskiej

PKN Orlen podnosi od czwartku hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 9 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern. Jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa, Polska i Białoruś prowadzą rozmowy na szczeblu rządowym na temat połączenia sieci gazowych obydwu krajów. W Niemczech rozpoczęła się nowa fala dyskusji o opłatach drogowych dla samochodów osobowych. Jej przyczynkiem była opublikowana przed kilkoma dniami przez federalny urząd ochrony środowiska (Umweltbundesamt) ...Strach przed szabrownikami jest jednym z głównych powodów niechęci mieszkańców zalanych terenów do ewakuacji. Myśl o pozostawieniu całego dobytku na pastwę losu jest dla wielu nie ... – Decyzje Ministerstwa Gospodarki i Agencji Rezerw Materiałowych były podejmowane na podstawie i w granicach obowiązującego prawa. Nie było żadnych błędów, ani uchybień w postępowaniu administracyjnym – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, komentując wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie J&S. Pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach rozpoczęli kontrole w 17 punktach sprzedaży w woj. śląskim, w których oferowane są tzw. dopalacze. W przeprowadzonej akcji udział wzięli funkcjonariusze policji - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka katowickiego UKS Joanna Kruz.

TVN podtrzymuje politykę dywidendową po przejęciu 'n'


Pod koniec stycznia 2010 roku na jedyny koncert przyjedzie do Polski holenderska formacja The Gathering.

Deloitte: Polski PKB wzrośnie w 2009 roku o 1,5 proc.


Ukraińskie ISD sprzedaje się Rosjanom?


Rosyjskie firmy przejmą za 2 mld dol. ukraińskiego giganta hutniczego ISD - właściciela m.in. huty Częstochowa i Stoczni Gdańsk. Stocznia pozostanie ukraińska, huta przejdzie do nowego właściciela.

Kompresory - Chiny - wygaśnięcie ceł antydumpingowych


23 marca 2010 r. zostało opublikowane zawiadomienie o wygaśnięciu ceł antydumpingowych nałożonych na przywóz do UE kompresorów pochodzących z Chin.

Na GPW tylko niewielkie wzrosty w piątek, z powodu słabych danych z USA


Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek taryfy dla dwóch spółek dystrybucyjnych: Lubzel oraz PGE Dystrybucja Warszawa-Teren. Podwyżka opłat dystrybucyjnych w zależności od grupy odbiorców (indywidualnych i przemysłowych) wyniesie ok. 5-6 proc. - poinformowała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Rówieśnicy


Jeden to John Backus, urodzony 3 grudnia 1924 w Philadelphia, Pennsylvania (USA). Wojsko w czasie wojny odsłużył w obronie przeciwlotniczej. Po wojnie zrezygnował ze studiów medycznych ...

NWR zawarł porozumienie dotyczące sprzedaży węgla w okresie IV 2010 - III 2011


W poprzednim wpisie pt.

MSP: Przychody z prywatyzacji sięgnęły już 5,83 mld zł


Agencje ratingowe mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - przewiduje przyjęta w czwartek przez sejmową komisję finansów poprawka do projektu zmian w ustawach regulujących rynek finansowy. Wątpliwości co do jej konstytucyjności ma sejmowe biuro legislacyjne.

Miedwiediew: wypadek w elektrowni świadczy o zapóźnieniu Rosji


Wypadek w elektrowni wodnej na Syberii świadczy o bardzo dużym zapóźnieniu technologicznym Rosji - powiedział w poniedziałek prezydent tego kraju Dmitrij Miedwiediew jednocześnie przeciwstawiając się apokaliptycznym przewidywaniom krytyków swego kraju.

Landsbergis: Gazociąg Północny może stać się nową granicą, dzielącą Europę


Jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa, litewski europoseł Vytautas Landsbergis podczas wczorajszego posiedzenia komitetu spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego w obecności przyszłej szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedział, że poprzez budowę Gazociągu Północnego Rosja faktycznie anektuje neutralne wody Morza Bałtyckiego.

MF: ryczałtowcy przekazali OPP 6,8 mln zł w ramach 1 proc. podatku


Podatnicy podatku zryczałtowanego przekazali, w ramach 1 proc. podatku, 6 mln 866 tys. 832 zł na organizacje pożytku publicznego (OPP) - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Finansów. Resort zapewnia, że pierwsze pieniądze już trafiają na konta organizacji.

Pół miliarda złotych musi zwrócić Ministerstwo Gospodarki spółce J&S Energy


Taki jest skutek orzeczenia, jakie we wtorek wydał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie kary w wysokości 462 mln zł nałożonej na spółkę w październiku 2007 r. przez Agencję Rezerw Materiałowych - napisała Gazeta Wyborcza.

PB: Polska wódka Fashion TV chce podbić świat


Fabryka Wódek Kopernik zaprezentowała F Vodkę - nową luksusową markę alkoholu, która ma podbić świat. Jej pomysłodawcą jest pochodzący z Polski twórca kanału Fashion TV

Produkcja przemysłowa w październiku – komentarz MG do danych GUS


Produkcja sprzedana przemysłu w październiku br. była niższa o 1,2 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2008 roku. Natomiast w porównaniu z wrześniem 2009 roku sprzedaż wzrosła o 1,9 proc. Dane te są zgodne z szacunkami analityków MG.

Wartości jednostek funduszy emerytalnych - 25.11.2009


Multibank jest piątą instytucją finansową w Polsce, która wydaje klientom nowoczesne karty płatnicze pozwalające płacić za drobne zakupy w uproszczony sposób - poprzez zbliżenie karty do czytnika.