Lista medycznej niemocy


W Internecie powstaje ranking zabiegów, na które czeka się najdłużej - czytamy w "Dzienniku Polskim". Jak na razie w serwisie www.korektorzdrowia.pl odnotowano dwadzieścia przypadków zgłoszonych przez internautów, ale wkrótce ma być ich znacznie więcej. Tę "czarną listę" prowadzi Fundacja Watch Health Care.

Środowa sesja na GPW nie była szczególnie udana dla inwestorówNa koniec dnia WIG spadł o 0,2 proc. Warto zwrócić uwagę na niewielką wartość obrotów. Na całym rynku obroty wyniosły zaledwie 737mln zł. W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks spadł w tygodniu zakończonym 23 października o 12,3 proc. - podano w środę w komunikacie. Warszawska Giełda na przestrzeni ostatnich lat dojrzewa do miana lidera wśród giełd w Europie Środkowo-Wschodniej. Na taki tytuł zasługuje nie tylko dzięki rosnącym obrotom i kapitalizacji, ale przede wszystkim dzięki coraz większej ilości notowanych spółek.Katar może sprostać wymaganiom odbiorców gazu LNG na świecie i może być liderem na globalnym rynku gazowym - zapewnił w Warszawie katarski minister stanu energetyki i przemysłu Mohammed bin Saleh al-Sada. W niedzielę państwowy fundusz katarski miał dać odpowiedź polskiemu resortowi skarbu czy zaangażuje się w przejęcie praw do zakupu majątku stoczni Gdynia i Szczecin. Wieczorem resort wciąż nie miał jednak żadnych wiadomości z Kataru: - Wątpię, że jeszcze dzisiaj podamy jakieś informacje w tej sprawie - mówił nam rzecznik ministerstwa Maciej Wewiór. Co stanie się z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem? - Umocnienie złotego oznacza, że kolejny szef NBP musi kontynuować politykę ograniczania jego aprecjacji, aby tworzyć przestrzeń dla podwyżek stóp procentowych - twierdzą analitycy Stone Harbor i TCW Group Inc., cytowani przez pb.pl.

Dalszego wzrostu wynagrodzeń domagają się sędziowie - pisze "Nasz Dziennik". Apelują do rządu i parlamentarzystów o przygotowanie w najbliższym czasie stosownych rozwiązań prawnych. Ostrzegają, że bezczynność w tej sprawie organów państwowych może się skończyć kolejnymi akcjami protestacyjnymi.

MSWiA kończy prace nad nowymi założeniami do reformy emerytur służb mundurowych. Szef resortu Jerzy Miller poinformował we wtorek, że jeszcze w styczniu przekaże je związkom zawodowym. Nie powiedział czy różnią się od tych zaproponowanych przez jego poprzednika Grzegorza Schetynę w 2009 r. Świadomość, że NBP może w każdej chwili podjąć decyzję o kolejnej interwencji walutowej powstrzymuje głębszą aprecjację złotego. Jednak dobre dane z gospodarki i polepszenie nastrojów w kwestii Grecji mogą pchnąć złotego w przedział 3,85-3,86 - ocenia rynek.

Ministerstwo finansów chce wprowadzić od stycznia 2011 roku pięć procent VAT-u na towary, które teraz objęte są stawką zero i trzy proc. Dzięki temu po upływie okresu przejściowego, w którym mogliśmy stosować niższy VAT, podatek wzrośnie tylko do pięciu, a nie do siedmiu proc., jak w większości krajów UE. No chyba, że na pozostawienie stawek preferencyjnych zgodzi się Unia. Po dynamicznym kilkugroszowym osłabieniu na początku wczorajszej sesji, złoty zdołał już odrobić straty, a nawet umocnić się w porównaniu z poziomami obserwowanymi w notowaniach EUR/PLN i USD/PLN wczoraj na otwarciu. Wartość euro zniżkował dziś rano w pobliże 4,2050 zł, a kurs dolara spadł poniżej 2,8500 zł. Wraz ze złotym umocniły się również pozostałe waluty regionu - notowania EUR/HUF zniżkowały pod poziom 270,00, korona czeska natomiast odreagowała do 25,80 CZK za EUR. Jeśli dobre nastroje na giełdach się utrzymają, złoty do końca dnia może umocnić się do poziomu 4,10 za euro, zaś w dłuższej perspektywie dojść do 4,0650 za euro - oceniają analitycy.Minister pracy Jolanta Fedak wczoraj wieczorem przyznała, że jej resort pracuje nad pomysłem, by umożliwić Polakom decydowanie o tym, kiedy chcą przejść na emeryturę. Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do wewnętrznej dokumentacji KGHM: listy plac związkowców. Tylko w ubiegłym roku KGHM, spółka, w której decydujący głos ma Skarb Państwa, przekazała na funkcjonowanie związków 8,2 mln zł. Z tego 7,5 mln zł poszło na wynagrodzenia etatowych działaczy. Giełdy w zachodniej Europie próbują odrobić straty z otwarcia czwartkowej sesji - podają maklerzy.

TVP tak samo misyjna jak komercyjna


W programie telewizji publicznej trudno się dopatrzyć misyjności - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Lekka poprawa nastrojów na giełdach


Wczoraj giełdy na Wall Street zakończyły sesję lekkimi spadkami indeksów. Dow Jones zniżkował o 0,16%, S&P 500 zamknął się ze stratą na poziomie 0,05%, a technologiczny Nasdaq stracił 0,31%.

W oczekiwaniu na wzrosty


Ostatni tydzień minął w kiepskich nastrojach. Indeks dużych spółek zanurkował 4,7proc. Zdecydowanie mniejsza przecena wpłynęła na średnie i małe spółki, których odpowiadający indeks spadł o 1proc. i 1,5proc. Niewielka poprawa sytuacja nadeszła w końcówce tygodnia.

Belvedere rozmawia o sprzedaży aktywów, może podwyższyć kapitał


Grupa Belvedere, notowana na GPW pod nazwą skróconą Sobieski, rozpoczęła rozmowy o sprzedaży aktywów, wynika z wypowiedzi dyrektora generalnego firmy Krzysztofa Trylińskiego. Firma nie wyklucza też podniesienia kapitału.

Minister: Strajk pilotów uderzy w turystykę


Portugalski minister gospodarki Jose Vieira da Silva ostrzegł we wtorek, że zaplanowany od piątku do końca miesiąca strajk pilotów uderzy w przemysł turystyczny, osłabiony zeszłorocznym spadkiem liczby turystów odwiedzających kraj. Piloci TAP chcą wyższych płac.

43 mln zł na budowę szerokopasmowego internetu w Elblągu


43 mln złotych będzie kosztować budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli korzystać z 20 stanowisk bezpłatnego dostępu do internetu oraz z 8 hotspotów, czyli obszarów bezprzewodowego dostępu do sieci.

BNP Paribas podniósł prognozę PKB Polski na 2010., obniżył na lata 2011-12


BNP Paribas podniósł swoją prognozę tegorocznego PKB dla Polski za 2010 r. do 3,0 proc. z poprzedniej 2,2 proc., ale obniżył ją na lata 2011-12 do 3,1 proc. z 4,0 proc.

GUS: Stopa bezrobocia wyniosła 11,1% w październiku


Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec września 2009 roku 11,1% wobec 10,9% miesiąc wcześniej, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). W październiku 2008 roku stopa ta wyniosła 8,8%.

Na Węgrzech cięcie stóp procentowych


Bank centralny na Węgrzech obniżył w poniedziałek stopy procentowe o 25 pkt bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

NG2 liczy na przekroczenie 10 proc. rentowności


Producent i dystrybutor obuwia, firma NG2, liczy, że w 2010 roku jej rentowność netto znacząco przekroczy poziom 10 proc. - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes spółki Piotr Nowjalis.

Żywiec miał 130,26 mln zł zysku netto w I poł. 2009 r., spadek o 37,7% r/r


Spółka Żywiec miała 130,26 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I połowie 2009 roku wobec 208,99 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie w środę.

Licencja na... domowe wykorzystywanie


Czy po stronie pracownika, któremu pracodawca przekazał do tzw. użytku domowego oprogramowanie biurowe, powstaje przychód? Od czego jest to uzależnione? 10 czerwca br. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której odniósł się do tej kwestii.

Celnicy zatrzymali podróbki butów ze znakiem Euro 2012


Ponad 10,5 tysiąca par butów sportowych ze znakiem "Euro 2012" zatrzymali celnicy w Gdyni. Kontener z butami o wartości prawie 430 tys. zł przypłynął do gdyńskiego portu z Chin. Towar był przeznaczony dla firmy z Rzeszowa.

Gospodarka Islandii skurczyła się w I kw. 2010 o 6,9 proc. rdr


Produkt Krajowy Brutto Islandii spadł w I kwartale 2010 r. o 6,9 proc. rdr, po spadku w IV kw. 2009 o 9,1 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny w Reykjaviku.

WIG20 spadł o 0,16 proc. i wyniósł 2441,39 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 0,16 proc. i wyniósł 2441,39 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 113 spółek, 186 spadł, 50 nie zmienił się. Akcjami siedmiu spółek nie handlowano.