Bank centralny Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian


Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

BRE Bank spodziewa się w 2010 roku dwucyfrowej dynamiki wzrostu przychodów w segmencie największych korporacji - poinformował PAP Dariusz Kacprzyk, dyrektor departamentu współpracy z dużymi klientami w BRE Banku. Koleje Mazowieckie podpisały z firmą Newag z Nowego Sącza umowę na modernizację 23 pociągów do 2011 r. - poinformował w czwartek rzecznik spółki Marcjusz Włodarczyk. Wartość umowy to ok. 85,9 mln zł. Od środy ruszyły zapisy na akcje spółki energetycznej Tauron dla inwestorów indywidualnych. Mają one potrwać do 18 czerwca. W ocenie analityka Domu Maklerskiego X-Trade Brokers Przemysława Kwietnia należy oczekiwać dużego zainteresowania inwestorów.Europa chce stabilizacji greckiej gospodarki, zwłaszcza że coraz bardziej oczywiste jest, jak jej kłopoty zagrażają euro. - Spekulanci atakujący Grecję w rzeczywistości atakują całą strefę euro - zauważył w radiu RTL francuski minister ds. budżetu Francois Baroin. Bruksela natomiast sugeruje Atenom jeszcze mocniejsze zaciśnięcie pasa. Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na solidnych minusach. Indeks Dow Jones spadł o 1,21 proc., S&P 500 o 1,95 proc., a technologiczny Nasdaq stracił aż 2,67 proc. Na rynku w dalszym ciągu rośnie niepewność, a indeks VIX, obrazujący oczekiwaną zmienność rynkową w okresie kolejnych 30 dni wzrósł do poziomu 28 pp. Negatywnie na wczorajsze notowania wpłynęły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów we wrześniu spadła o 3,6 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Analitycy z Domu Maklerskiego AmerBrokers w raporcie z 21 grudnia obniżyli do "neutralnie" z "trzymaj" rekomendację dla spółki North Coast.

Facebook, portal z 400 mln zarejestrowanych użytkowników, jest świetnym miejscem na szukanie pracy. Niefrasobliwi mogą jednak też ją tam stracić.

Słowo "kryzys" w języku chińskim prawdopodobnie od wielu miesięcy wykorzystywane jest wyłącznie do opisywania stanu najbardziej rozwiniętych gospodarek. Jeśli chodzi o gospodarkę Chin można mówić wręcz o klęsce urodzaju. Do końca kwietnia GTC i Polnord mogą podpisać ostateczną umowę dotyczącą budowy centrum handlowego w warszawskim Wilanowie o wartości 250 mln euro, poinformowało agencję ISB źródło rynkowe.

1,3 mld zł wynoszą straty związane ze zniszczeniem dróg krajowych przez powódź - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marcin Hadaj. Zapewnił, że najważniejsze inwestycje drogowe na Euro 2012 mają być gotowe. Gospodarka Meksyku w 2009 r. skurczyła się o 6,8 proc. Ekonomiści oczekiwali 7 proc. To najgorszy wynik od 30 lat. Poprzedni fatalny rekord padł w 1995 r. - spadek PKB wyniósł wtedy 6,2 proc. Jaskółką zmiany na lepsze jest wynik III i IV kwartału (licząc kwartał do kwartału) - zwyżka w IV kwartale wyniosła 1,2 procent, w III 2,9 procent. Niewidoczne głośniki. Woda z kranu działająca jak płyn do mycia naczyń. Szczury wyczuwające miny lądowe. Podręczne tablice suchościeralne - niektóre pomysły narodziły się w garażach, a inne w zaawansowanych laboratoriach uniwersyteckich....Dyrektor generalny Fiata Sergio Marchionne wyraził w piątek opinię, że żadna włoska fabryka koncernu nie osiągnęła tak wysokiego poziomu jakości produkcji, jak zakład w Tychach. Najlepiej żyje się Norwegom - wynika z raportu Kanadyjskiego Centrum badań nad poziomem życia obywateli. Opracowany przez nie wskaźnik mierzący "komfort ekonomiczny", ma być bardziej miarodajny niż stosowany obecnie poziom PKB. Początek maja mija w pesymistycznych nastrojach na światowych parkietach. Głównym zapalnikiem są kłopoty finansowe najbardziej zadłużonych państw(Portugalii, Irlandii, Włoch oraz Hiszpanii).

WUG: w kopalni "Wujek-Śląsk" złamano procedury


W kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie we wrześniu po zapłonie i wybuchu metanu zginęło 20 górników, złamano procedury dotyczące przebywania ludzi w strefach szczególnego zagrożenia. 12 ofiar tragedii przebywało w miejscach, gdzie w ogóle nie powinno ich być - ustaliła komisja Wyższego Urzędu Górniczego.

Ok. 3 tys. ludzi protestowało przeciw budowie wieży Gazpromu


Około 3 000 ludzi protestowało w sobotę w Sankt Petersburgu przeciwko planom budowy przez Gazprom gigantycznej wieży w dawnej stolicy carów. "Gazprom do domu", "+Nie+ dla wieży", "Historia jest ważniejsza od pieniędzy" - to napisy na transparentach niesionych przez uczestników manifestacji, jednej z najliczniejszych zorganizowanych w ostatnich latach w Petersburgu - pisze agencja AFP.

Związki chcą coraz więcej


Związkowcy z Polskiej Grupy Energetycznej domagają się rekordowych podwyżek pensji oraz długoletnich gwarancji zatrudnienia. Podwyżek domagają się także górnicy - informuje "Rzeczpospolita".

Detektyw Rutkowski znów nadaje


Krzysztof Rutkowski wraca na szklany ekran. Znów zaprezentuje widzom wybrane akcje swojego biura detektywistycznego. Tym razem na antenie katowickiej TVS, w programie "Detektyw Rutkowski" - informuje "Presserwis".

MFW ostrzega: Musicie zmniejszyć deficyty


Kraje rozwinięte stoją wobec "pilnej" konieczności zmniejszenia swoich deficytów budżetowych, ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jeśli tego nie zrobią, czeka je za kilka lat kolejny poważny kryzys.

PZ Cormay szacuje przychody w 2009 roku na 35-40 mln zł


PZ Cormay szacuje, że przychody grupy w 2009 roku wyniosą między 35 a 40 mln zł - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki, Tomasz Tuora.

Police grożą strajkiem


Związki zawodowe działające w Zakładach Chemicznych Police żądają przyjazdu ministra skarbu i odwołania zarządu spółki. Zapowiadają, że jeśli żądania te nie zostaną spełnione w ciągu tygodnia, to rozpocznie się strajk. Wcześniej ARP wycofała się z obietnicy udzielenia poręczenia kredytu.

Nieoczekiwanie spadł indeks aktywności w usługach w USA


Wskaźnik aktywności w usługach w USA nieoczekiwanie spadł w listopadzie do 48,7 pkt z 50,6 pkt miesiąc wcześniej - podał w czwartek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Drugi dzień z rzędu spadków na giełdzie


Czwartek przyniósł na Wall Street drugi dzień z rzędu wahania notowań i znaczne spadki na koniec dnia. Inwestorzy martwią się o kondycję sektora finansowego; liderem zniżek był znowu sektor bankowy mimo lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych Goldman Sachsa.

Sejm zwolnił zagraniczne firmy inwestycyjne z PCC


Zagraniczne firmy inwestycyjne, kupujące na polskim rynku instrumenty finansowe i odsprzedające je swoim klientom, uzyskają zwolnienie dla takich transakcji z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o PCC.

Kiedy można zwolnić chorego?


Pracownik miał wypadek samochodowy i od ponad 3 miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim. Czy szef może go zwolnić z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy?

Gospodarcza broń PiS-u


PiS jesienią zaatakuje PO pomysłami na gospodarkę i przedstawi ekspertów, którzy mogliby utworzyć nowy rząd - pisze "Rzeczpospolita". Według gazety, przed zaplanowanym na jesień kongresem PiS politycy tej partii mają zamiar przeprowadzić medialną ofensywę.

Złotomat


Wymiana gotówki na naprawdę twardą walutę - to najnowsza usługa w najbardziej luksusowym hotelu na świecie. Emirates Palace w Abu Zabi udostępnił dla klientów przypominający bankomat automat, który wymienia waluty na sztabki złota.

Banki już nie zaostrzają kryteriów przyznawania kredytu


Ankietowane przez NBP banki nie zamierzają zaostrzać kryteriów przyznawania kredytów, a w niektórych segmentach rynku możliwe jest łagodzenie kryteriów.

Tusk: Triumf odwagi i wizji


- To naprawdę dobry dzień dla Polski - mówił premier Donald Tusk podczas debiutu akcji PZU na Giełdzie Papierów Wartościowych. - Dzisiejsze wydarzenie należy do największych wśród wielkich - mówił z kolei Ludwik Sobolewski, prezes GPW. A minister skarbu Aleksander Grad podsumował: - Cały świat patrzy dziś na Warszawę, która urasta do rangi stolicy rynków Europy Środkowo-Wschodniej.