Wielka awaria w sieci


Poważne problemy telekomunikacyjne w Warszawie. W wyniku awarii urządzeń na budynku hotelu "Marriott", wiele firm od rana ma problemy z połączeniami telefonicznymi i internetowymi - informuje TVN CNBC Biznes.

- Europejski Bank Centralny pozostawi w czwartek stopy procentowe bez zmian. Benchmark nadal będzie wynosić 1,0 proc. - oceniają analitycy. Budimex Dromex dostał zamówienie na rozbudowę, przebudowę i remont Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Wartość zlecenia to 27,8 mln zł z VAT - wynika z suplementu do dziennika urzędowego Unii Europejskiej. Minister Finansów zawiesił postępowanie dotyczące rozłożenia na raty długu PSL wobec Skarbu Państwa i umorzenia od niego odsetek - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.95 mln zł straty miał Expander w 2008 roku. Spółka Finamo mniej, bo 36,5 mln zł - ustalił "Parkiet". Skonsolidowany zysk netto Grupy Kęty, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wzrósł w IV kwartale 2009 roku do 15,3 mln zł z 421 tys. zł rok wcześniej i był nieco wyższy od podanej przez spółkę w grudniu prognozy na IV kw., zakładającej zysk netto na poziomie 14 mln zł - podała spółka w środowym komunikacie. Pierwszy raz w Polsce przedsiębiorca trafił do więzienia na półtora roku za zaległe pensje - akcentuje "Rzeczpospolita".

Google i Goldman Sachs nie rozczarowały inwestorów. Wysokie zyski i dobre perspektywy spółek to jednak było zbyt mało aby zaszczepić dobre nastroje na rynkach wobec złowieszczych zapowiedzi amerykańskiego prezydenta i niesprzyjających czynników technicznych. Dzisiejsze wyniki General Electric najprawdopodobniej tego nie zmienią.

Spółka świadcząca usługi dla gazownictwa Tesgas, której oferta publiczna rozpoczyna się 22 czerwca, przewiduje swój debiut na rynku głównym warszawskiej giełdy, po przeniesieniu z New Connect, w drugiej połowie lipca, wynika z wtorkowej informacji prezesa Włodzimierza Kocika. Wiele wskazuje na to, że szykuje się nowa afera, tym razem związana z poszukiwaniem przez Agencję Rozwoju Przemysłu inwestora dla zmagającej się z poważnymi kłopotami gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej, twierdzi "Trybuna".

Największy operator turystyczny w Europie, firma TUI Travel Plc, jest pewien, że założenia na 2010 rok zostaną zrealizowane. Firma może pochwalić się poprawą rezerwacji na sezon zimowy oraz coraz bardziej optymistycznymi prognozami na sezon letni. Spadki na giełdach europejskich a następnie na rynkach akcji w USA, osłabienie euro do dolara, a także osłabienie złotego w stosunku do głównych walut - to efekt danych o załamaniu sprzedaży nowych domów w USA w maju. A stało się tak, bo skończyły się ulgi podatkowe dla kupujących. Fed wierzy jednak, że gospodarka USA się rozwija, ale nie podnosi stóp. Pracodawcy nie będą już musieli każdorazowo wydawać świadectw pracy, jeśli zawierają z tym samym pracownikiem kolejne umowy o pracę w krótkich odstępach czasu.Pekao, którego współczynnik wypłacalności wynosi 16,2 proc., chce utrzymywać wysoki poziom kapitałów, ale nie wyklucza wypłaty dywidendy - poinformował Luigi Lovaglio, wiceprezes banku. Poprawiające się dane makroekonomiczne za ostatnie miesiące po raz kolejny okażą się decydującymi argumentami dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP), by nie zmieniać parametrów polityki monetarnej w I połowie 2010 r. W lutym jest to tym pewniejsze, że skład Rady będzie zupełnie nowy, a dodatkowo dostaną oni od razu ogromną dawkę danych: projekcję inflacji. Możliwe jednak, że projekcja skłoni RPP do dyskusji o zmianie nastawienia na restrykcyjne. Do końca miesiąca ma się rozpocząć budowa kolejnych farm wiatrakowych na Suwalszczyźnie. 16 olbrzymich konstrukcji stanie w Pieckach. Prawdopodobnie w tym tygodniu nocą przez Suwałki zostaną przetransportowane elementy do budowy wiatraków.

Wall Street zaczęła od wzrostu


Nowy tydzień rozpoczął się od wzrostu amerykańskich indeksów, czemu pomogły przede wszystkim dobre odczyty danych makroekonomicznych. W konsekwencji, wszystkie trzy indeksy kierowały się na północ - S&P 500, Dow Jones i Nasdaq zyskały odpowiednio 1,31%, 1,30% oraz 1,53%.

Komisja etyki przeanalizowała oświadczenia majątkowe posłów


Komisja etyki poselskiej przeanalizowała oświadczenia majątkowe posłów z 2007 i 2008 roku. Jak powiedział PAP w czwartek szef komisji Franciszek Stefaniuk (PSL), wszystkie niejasności w oświadczeniach zostały przez posłów wyjaśnione.

Najlepsze lokaty z niższym oprocentowaniem


Tylko siedem banków obniżyło w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat, sześć zdecydowało się na niewielką podwyżkę - tak wynika z comiesięcznego rankingu depozytów Open Finance.

Inwestorzy czekają na szczyt G20


Toronto szykuje się do weekendowego szczytu G20 i szacuje możliwe straty. Przeciwnicy szczytów G8 (w Huntsville, na północ od Toronto w piątek i sobotę) i G20, w sobotę i niedzielę, zaczęli już pierwsze protesty.

Chlebowski: nie rozmawiamy z Lewicą o podziale władz w TVP


Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zaprzecza, że PO rozmawia z Lewicą o nowym podziale władzy w telewizji publicznej. Według polityka Platformy, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, niezależnie od decyzji Lewicy, będzie głosowane weto do ustawy medialnej .

Uwaga, kawa ze szkłem!


Firma Nestle Polska wycofuje z rynku niektóre kawy rozpuszczalne - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. W niektórych słoikach, które znalazły się w sklepach, oprócz samej kawy mogą znajdować się... drobinki szkła.

Ostre spadki na Wall Street


Ostrymi spadkami wartości głównych amerykańskich indeksów zakończyła się we wtorek sesja na giełdzie w Nowym Jorku.

Trichet: strefa euro najprawdopodobniej recesję ma już za sobą


Recesja w strefie euro najprawdopodobniej już się zakończyła - powiedział na konferencji prasowej prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet.

Zaliczki otrzymane na poczet dostaw krajowych, WDT i eksportu


Upomnij się o nadpłaconą złotówkę, bo urząd skarbowy sam ci jej nie odda - nie wyśle zwrotu podatku, jeśli jest on mniejszy niż 8 złotych. Wszystko z powodu zbyt dużych kosztów. Jednak pieniądze zamiast "drogim" przekazem pocztowym można przelać na konto bankowe podatnika - koszt w zależności od banku wynosi ok. kilkudziesięciu groszy. Okazuje się jednak, że nie można. Zainteresowani muszą się pofatygować do urzędu.

Nowy rok, nowe szanse


Niewielkie potknięcie byków miało miejsce na wczorajszej sesji na warszawskim parkiecie. Nie oznacza to jednak, że byki będą w najbliższym czasie na deskach. Początek Nowego Roku dla inwestorów powinny być korzystny. Indeks blue chipów od dłuższego czasu "poluje" na tegoroczny szczyt, ale nie udaje mu się go trwale przełamać. Kolejny rok będzie zatem kolejną szansą dla strony popytowej, aby wyrównać rozrachunki i udowodnić swoją siłę.

Przeszeregowania płacowe w państwowych jednostkach budżetowych


Od 1.3.2010 r. załoga Centrum Informacji o Środowisku została objęta nowymi widełkami płacowymi, znacznie dla niej korzystniejszymi. Wynika tak z obowiązującej od tej daty nowelizacji rozp. MPiPS z 30.4.2008 r. dotyczącego wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych jednostkach państwowej sfery budżetowej (Dz.U. Nr 82, poz. 495 ze zm.).

Skonsolidowane przychody grupy TVN


Skonsolidowane przychody grupy TVN wyniosły w III kwartale 2009 roku 428 mln zł, a po trzech kwartałach 1,44 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie, zaznaczając, że dane są szacunkowe.

Świadczenie urlopowe na wakacyjny wypoczynek


Bardzo popularną formą finansowego wsparcia pracowników korzystających z urlopów jest wypłata świadczenia urlopowego. Nie każdy pracodawca może jednak zagwarantować swoim pracownikom taką dopłatę. Prawo pracy ogranicza zakres podmiotów uprawnionych do prowadzenia działalności socjalnej w takiej formie, uzależniając ją od stanu zatrudnienia w danym zakładzie.

Przed sesją na GPW dominują negatywne impulsy


Spadki na giełdach azjatyckich, słabe zamknięcie wczorajszej sesji i sytuacja techniczna WIG20, sprawiają że analitycy spodziewają się raczej negatywnej sesji na GPW we wtorek. Sytuację mogą zmienić wyniki amerykańskich spółek.

Rentowności greckich obligacji wciąż na wysokim poziomie


Notowania EUR/PLN pozostają w konsolidacji - dzisiejsza sesja rozpoczęła się w okolicach poziomu 3,8650 zł za euro. Podobnie zachowuje się kurs CHF/PLN, który na początku dnia oscyluje w pobliżu 2,7000.