Lista filmów pozakonkursowych Sundance 2010


Obok tytułów, które będą rywalizować o nagrody najważniejszej światowej imprezy poświęconej kinu niezależnemu, organizatorzy ujawnili pozostałe propozycje. Wśród nich znalazła się (współ)produkcja TVN-u, "Aż po grób" w reżyserii Aarona Schneidera.

Gwiazda pop Madonna zaapelowała do obywateli Malawi, aby poparli jej starania o uwolnienie dwóch homoseksualistów osadzonych w jednym z tamtejszych więzień. Artystka skomentowała decyzję o zatrzymaniu mężczyzn jako "zacofaną". Queen Latifah wyprodukuje film dla VH1 poprzez swoją firmę Flavour Unit. Zespół LCD Soundsystem kończy karierę, ponieważ nie odnajduje się we współczesnym przemyśle muzycznym.Maja Sablewska, menadżerka pracująca m.in. z Dodą i Mariną Łuczenko, rozpoczyna współpracę z Edytą Górniak. Stephen Frears przeniesie na duży ekran wspomnienia Beth Raymer. Bajkowa firma Walt Disney zakupiła wartą miliardy dolarów spółkę Marvel Entertainment, tym samym zyskując prawa do takich superbohaterów jak Iron Man, Spiderman oraz X-Men.

12 listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego trafi do księgarń wywiad-rzeka Michała Komara z Wojciechem Pszoniakiem zatytułowana "Aktor".

Rzeczoznawcy sztuki są przekonani, że odcisk palca odkryty na płótnie obrazu nabytego na aukcji za 19 tys. USD może być dowodem na to, iż płótno wyszło spod pędzla Leonarda da Vinci i jest warte 100 mln funtów - donosi tygodnik "Antiques Trades Gazette". Pete Travis zajmie się reżyserią filmu poświęconego postaci sędziego Dredda.

Już 1 kwietnia, japońska formacja Mono pojawi się w Polsce. Zespół wystąpi w Warszawie (Centralny Basen Artystyczny) a dzień później w Poznaniu (Klub Blue Note). Przed Mono wystąpi trójmiejska formacja Kyst. Czy już za rok usłyszymy na krakowskich Błoniach muzykę z filmu "Piraci z Karaibów"?! Niewykluczone, ale nie zdradzajmy szczegółów... W Krakowie trwa 3. Festiwal Muzyki Filmowej. Gośćmi honorowymi imprezy są dwaj laureaci Oscarów - chiński kompozytor Tan Dun ("Hero") i twórca muzyki do "Władcy Pierścieni" Howard Shore oraz japoński artysta Shigeru Umebayashi ("Spragnieni miłości"). Podczas sobotniego (28 sierpnia) koncertu w Sofii wyczerpana Madonna dwukrotnie zasłabła na scenie. Poniżej możecie zobaczyć film dokumentujący incydent.Mel Gibson wpadł w furię. Na szczęście całe zajście miało miejsce tylko na planie filmowym najnowszego thrillera z udziałem aktora i odbyło się pod ścisłą kontrolą całej ekipy realizacyjnej. W "Furii" Gibson wciela się w postać ojca, który traci wszystko, co kocha – swoją jedyną córkę. Od tego momentu przyświeca mu tylko jeden cel – zemsta. W maju tego roku Basia Trzetrzelewska wystąpi w Polsce nie na czterech, lecz na sześciu koncertach. Oprócz zapowiadanych już wcześniej występów we Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku oraz Warszawie znaną polską wokalistkę będzie można usłyszeć także w Krakowie i w Poznaniu. Slash bardzo chciał zaprosić Thoma Yorke do pracy nad swoim solowym albumem, ale nie odważył się złożyć mu propozycji.

Nowa płyta punkowej El Bandy wkrótce


Nowa płyta warszawskich punków z El Bandy w postaci podwójnego winyla ukaże się 26 lutego. Miesiąc później do sprzedaży trafi wersja CD.

"Dom zły" pokonał "Wesele"


Dobra passa polskiego kina trwa. "Dom zły" w reżyserii Wojtka Smarzowskiego od dnia premiery w kinach obejrzało już 200 721 widzów. To więcej niż cała widownia, którą w kinach zgromadziło Wesele" (195 593 widzów), poprzedni film reżysera.

Uważa, że filmy są za długie


Hollywoodzki aktor - Ethan Hawke - zaapelował do szefów wytwórni filmowych, aby skracali swoje produkcje, by nie nudzić widzów, ponieważ większość współczesnych obrazów jest o co najmniej 20 minut za długa.

Nowy Grinderman po wakacjach


13 września ukaże się nowy album zespołu Grinderman, któremu przewodzi Nick Cave. Do sieci trafiła właśnie filmowa zapowiedź dzieła.

Ekologiczna opera dla dzieci


W dniu 27 maja o godz. 18 w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera widowiska dla dzieci pt. "Księga lasu", która rozpocznie obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka w krakowskim teatrze.

Premierowy Devendra Banhart w sprzedaży


Siódmy studyjny album freak-folkowego barda Devendry Banharta trafił do sprzedaży. Płyta nosi tytuł "What Will We Be".

Prawie 600 tys. ludzi zobaczyło dzieła Caravaggia w Rzymie


Prawie 600 tysięcy osób obejrzało wielką wystawę dzieł Caravaggia w Rzymie, która w niedzielę wieczorem po 4 miesiącach została zamknięta. Do ostatniej chwili w kolejce do sal wystawowych na Kwirynale stały tłumy ludzi.

Kultowe polskie komedie w odsłonach Marka Raczkowskiego


Rysownik Marek Raczkowski stworzył wyjątkową oprawę graficzną do kolejnych polskich komedii na DVD.

Kasabian: internet zabija muzykę


Członkowie zespołu Kasabian twierdzą, że internet zabija muzykę.

Eurowizja: Mała zmiana u Mrozińskiego


W składzie zespołu towarzyszącego Marcinowi Mrozińskiemu w Konkursie Eurowizji zaszła jedna zmiana.

Władze: Polański nie zostanie zwolniony w czwartek


Reżyser Roman Polański nie zostanie zwolniony z aresztu w czwartek, a do swego domu zostanie przeniesiony dyskretnie - oświadczył tego dnia rzecznik szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości Folco Galli.

Ellen Pompeo odejdzie z "Chirurgów"?


Ellen Pompeo wyjawiła, że planuje rozstanie z obsadą serialu "Chirurdzy".

Krążek członków Wu Tang Clan do odsłuchu


W sieci można już odsłuchać krążek projektu Meth Ghost & Rae. Płyta właśnie trafiła do sprzedaży.

Polański poczeka dwa tygodnie


Sąd karny w Bellinzonie (południe Szwajcarii) poinformował we wtorek, że prawdopodobnie "w ciągu dwóch-trzech tygodni" wypowie się w sprawie odwołania Romana Polańskiego od odmownej decyzji szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości w sprawie jego zwolnienia za kaucją.

12-latek broni brutalnego klipu


12-letni aktor Ian Hamrick, który wystąpił w krwawym i kontrowersyjnym teledysku M.I.A. "Born Free", stanął w obronie zakazanego m.in. w serwisie You Tube klipu.