Ten podatek jest złodziejski, wychodzimy


Wielka Brytania w nowym roku obłoży premie ludzi zatrudnionych we wszystkich bankach działających na terenie królestwa (większe niż 25 tys. funtów) 50-procentowym podatkiem. Danina ma przynieść do budżetu 550 mln funtów i obejmie 20 tys. osób. Jest problem gdy dotyczy to zagranicznego banku.

Minister rolnictwa Marek Sawicki - wraz z delegacją - bawi z tygodniową wizytą w Wietnamie. Celem polskiej ekipy - według ministerstwa rolnictwa - ma być zdobycie rynku. Na razie to Wietnamczycy mają rynek w Polsce - m. in. na swoją kawę. Konsorcjum, którego liderem jest McKinsey&Company będzie doradcą prywatyzacyjnym PKP Cargo - poinformowała PKP S.A. - spółka-matka przewoźnika. - Do resortu skarbu na zaproszenie do negocjacji w sprawie sprzedaży 85 proc. akcji Centrozłomu Wrocław wpłynęło sześć odpowiedzi, w tym od Stalproduktu, Energopolu-Południe oraz spółki zależnej KGHM - podało MSP w komunikacie prasowym.Kompania Węglowa buduje w front przeciwko rosyjskiemu węglowi, który, jak twierdzi KW, sprzedawany jest po zaniżanych cenach. - Wniosek polskich producentów węgla o wszczęcie postępowania antydumpingowego w sprawie rosyjskiego węgla powinien być gotowy i złożony do końca 2010 roku - zapowiedział KW Mirosław Kugiel. Już po raz szósty portal wynagrodzenia.pl podjął się dostarczenia użytkownikom Internetu danych na temat zarobków Polaków. Każdy uczestnik badania może sprawdzić swoją wartość na rynku pracy - po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego przez siebie stanowiska. Jak oświadczył w sobotę Yao Jingyuan, główny ekonomista Narodowego Biura Statystyk (National Bureau of Statistics), Chiny będą koncentrować się na pobudzaniu popytu wewnętrznego i przyspieszaniu w ten sposób wzrostu gospodarczego. Tym samym Pekin przestanie liczyć na szybkie ożywienie w gospodarce światowej dla pobudzenia wzrostu chińskiego PKB.

Styczeń to pierwszy miesiąc obowiązywania ustawy o grach hazardowych z 19 listopada ub.r., która zakłada m.in. stopniowe wygasanie zezwoleń na prowadzenie punktów z automatami do gry o niskie wygrane. Do 2015 r. mają zniknąć wszystkie automaty z dworców, barów i punktów gier. Gra na maszynach będzie możliwa tylko w kasynach - pisze "Rzeczpospolita".

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski uważa, że utrzymujące się wciąż wysokie bezrobocie to efekt wysokiego opodatkowania pracy i utrzymujących się w Polsce barier biurokratycznych dla przedsiębiorstw. General Motor, Toyota i Ford podały do wiadomości, że w Stanach Zjednoczonych sprzedaż w marcu wzrosła, ponieważ dzięki korzystnym ofertom wprowadzonym w całej branży i poprawie zaufania konsumentów, klienci wrócili do salonów samochodowych.

Rząd z euro się nie spieszy i nie ukrywa tego. Padają daty - 2015, 2014 rok. Ta ostatnia tylko, jeśli "okoliczności będą sprzyjające". Prawie 85 proc. polskich przedsiębiorców chce natomiast, by Polska jak najszybciej wstąpiła do strefy euro. Prawie 90 proc. chce tego nawet kosztem przejściowego spadku PKB – wynika z ankiety Polskiej Rady Biznesu. Najnowsze dane dotyczące kondycji sektora przemysłowego wskazują, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce na początku IV kwartału ulegały stopniowej poprawie - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC. Wskaźnik PMI w sierpniu 2009 roku wzrósł do 48,8 pkt wobec 48,2 pkt odnotowanych we wrześniu. Wiara w ożywienie gospodarcze i zakończenie recesji w Stanach Zjednoczonych wyparowała równie szybko, jak się pojawiła. Dzisiejsza seria danych raczej nie powinna była pogarszać nastrojów na rynkach. A jednak niemal cały dzień upłynął pod znakiem niewielkiego pesymizmu. Gdy okazało się, że Amerykanie też przestali się cieszyć i wyprzedają akcje, skala spadków w Europie i w Warszawie zwiększyła się. Korekta więc wciąż ma się dobrze.Przygotowująca się do debiutu giełdowego grupa energetyczna Tauron zamknęła ubiegły rok zyskiem netto w wysokości 898,7 mln zł, osiągając 13,6 mld zł przychodów ze sprzedaży - podała we wtorek grupa. W tym roku rynek nieruchomości otrząśnie się z kryzysu - zapowiadają analitycy na łamach "Pulsu Biznesu". Tanieć mogą już tylko gotowe, duże lokale, natomiast cena mniejszych mieszkań ma rosnąć. O poprawie koniunktury donosi też "Rzeczpospolita", pisząc, że inwestorzy wracają do wstrzymanych budów. Na poniedziałek 7 września zaplanowano posiedzenie rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział we wtorek PAP rzecznik BFG Robert Stasiak.

Idzie jesień. Jedź na wakacje


Myślisz, że koniec lata oznacza jednocześnie koniec sezonu wakacyjnego? Nic bardziej mylnego. Urlop jesienią może być nie mniej atrakcyjny niż ten w sierpniu czy lipcu i - co ważniejsze - kilkadziesiąt procent tańszy.

Będzie drożej?


Coraz więcej a nas boi się, że ceny będą rosły i to coraz szybciej. Styczniowe badania oczekiwań inflacyjnych Ipsos pokazują, że w porównaniu do grudnia wyraźnie spadła liczba osób oczekujących zahamowania inflacji - podał Ipsos w komunikacie.

WIG wrócił do sierpniowej górki


Początki czwartkowej sesji na warszawskim parkiecie przebiegają podobnie, jak to było wczoraj. Rynek idzie w dół, ale aktywność inwestorów jest ograniczona. Sesje różni to, że o ile wczoraj w początkowej części dnia WIG zszedł do wsparcia, jakim była piątkowa luka hossy, to dziś przed południem dociera do bardziej istotnej bariery, jaką jest sierpniowy szczyt położony na wysokości 39,2 tys. pkt. Szybki powrót poniżej niego byłby niekorzystnym sygnałem dla rynku.

Zielińska-Głębocka: z decyzją o zmianie nastawienia RPP powinna zaczekać miesiąc lub dwa


Zdaniem Anny Zielińskiej-Głębockiej, członka Rady Polityki Pieniężnej, z decyzją o zmianie nieformalnego nastawienia Rady w polityce pieniężnej należy zaczekać jeszcze jeden lub dwa miesiące.

Kto szuka pracownika z poczuciem humoru?


Poczucie humoru przełamuje lody, rozładowuje napięcia, buduje dobre relacje. To cecha przydatna nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Przydaje się szczególnie w kontaktach z klientem, dlatego często oczekuje się go od handlowców, ale może być też atutem w staraniach o pracę na innych stanowiskach.

Enea złożyła wstępną ofertę na zakup 50 proc. akcji PAK i 85 proc. akcji dwóch kopalń


Enea złożyła wstępną ofertę na zakup 50 proc. akcji PAK oraz 85 proc. akcji KWB Adamów i KWB Konin.

Drop planuje emisję 533.427 nowych akcji bez prawa poboru


Zarząd Drop zdecydował o podwyższeniu kapitału poprzez emisję do 533.427 akcji serii C z wyłączeniem prawa poboru - podała spółka w komunikacie.

II Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odwołany


W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu organizatorzy II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który miał rozpocząć się w najbliższą środę w Katowicach, zdecydowani o odwołaniu tej imprezy. Kongres będzie zorganizowany w innym terminie.

Nie chcą elektrowni atomowej


Trzech profesorów i inżynier przekonywali w weekend mieszkańców województwa zachodniopomorskiego o korzyściach, jakie niesie budowa elektrowni atomowej. Nie przekonali - informuje "Metro".

Bezrobocie może zacząć spadać w połowie 2010 r.


- Rynek pracy w Polsce zachowuje się nadzwyczaj poprawnie – uważa profesor Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej. W wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Noga stwierdził, że - biorąc pod uwagę poniedziałkowe dane o produkcji - jest szansa na ponad 1-procentowy wzrost PKB jeszcze w tym roku. Co za tym idzie, bezrobocie może zacząć maleć już w połowie przyszłego roku.

UniCredit podwyższył wycenę akcji Cyfrowego Polsatu


Analitycy UniCredit podwyższyli wycenę akcji Cyfrowego Polsatu do 18,1 zł z 17,1 zł - podała agencja Bloomberg.

Pieniądze w zamian za Bioton Wostok


Rosyjski urząd antymonopolowy zgodził się na sprzedaż fabryki insuliny budowanej przez Bioton Wostok w Orle - wynika z informacji "Parkietu".

Brak reakcji złotego na dane z Polski


Początek dzisiejszej sesji na rynku złotego przyniósł spadek kursu EUR/PLN poniżej poziomu 4,1000, notowania dolara zniżkowały natomiast w okolice 2,7200 PLN. Polska waluta umocniła się na fali rosnących notowań eurodolara, który dziś rano przebił barierę 1,5000. Wraz ze złotym zyskuje również forint węgierski. Dość nietypowo natomiast zachowuje się korona czeska, która nie podążyła w tym tygodniu za walutami regionu i kontynuuje osłabienie - notowania EUR/CZK wzrosły dziś rano ponad poziom 26,00.

Amerykanie umocnili złotego


Złoty w środę umocnił się do głównych walut. O godzinie 18:54 za dolara trzeba było zapłacić 2,9059 zł, a za euro 4,1435 zł. W stosunku do wczorajszego zamknięcia oznacza to odpowiednio spadek o 3,4 gr i 1,3 gr.

Rosja ostrzega Ukrainę przed podbieraniem tranzytowego gazu


Premier Rosji Władimir Putin ostrzegł w środę, że jego kraj zmniejszy tranzyt gazu do Europy, jeśli Ukraina zacznie pobierać gaz z rurociągów, którymi jest on przekazywany do odbiorców europejskich.